Alert/Proakt
Den norske helsetjenesten er svært god. Det betyr ikke at vi ikke kan bli enda bedre. Forskning viser at nyutdannede sykepleiere opplever utfordringer på flere felt etter endt utdanning. I denne sammenheng vil vi spesielt trekke frem følelsen av uforberedthet i forhold til å ta ansvaret for svært syke pasienter (Norvoll, 2002) samt en opplevelse av usikkerhet og kaos (Wangensteen, 2008). Det viser seg også at sykepleiernes handlingskompetanse innenfor fagutvikling i liten grad har vært gjenstand for utvikling de første fem år etter endt utdanning (Solli, 2009). Samtidig sier sykepleiere at de opplever kompetanse gjennom å mestre krevende situasjoner. Kritisk tenkning er en målrettet måte å tenke på i den hensikt å gjøre beslutninger som bygger på solide argumenter heller på løse antagelser (Wangensteen, 2009). Imidlertid oppleves det utfordrende å utvikle seg faglig, siden det ikke er tradisjon for å avsette tid til dette i arbeidstiden (Norvoll, 2002).
En gjennomgang av dødsfall ved Portsmouth Hospital i Storbritannia i 1999, avdekket følgende sannsynlige medvirkende årsaker til unødvendige dødsfall:
- Mangelfull kunnskap og mangelfulle ferdigheter blant helsepersonell om systematiske pasientobservasjoner.
- For sen oppstart av adekvat behandling og manglende innsikt om tidsfaktorens betydning i behandlingen
- Feil behandlingsnivå
- Dårlig kommunikasjon mellom helsepersonell
- Uklare ansvarsforhold
- Dårlig kontinuitet og nyorganisering (Helsebiblioteket, 2011)
På bakgrunn av disse funnene, utviklet intensivleger kurskonseptet Alert. Det endrer navn til ProAct høsten 2015.
Sykehuset Innlandet, Høgskolen i Gjøvik, Valdreskommunene (Vang, Vestre Slidre, Øystre Slidre, Nord-Aurdal, Sør-Aurdal og Etnedal), Haugtun Utviklingssenter for sykehjem i Oppland, Gjøvik kommune ønsker å samarbeide om innføring av ProAct.
I april 2015 ble det gjennomført instruktøropplæring for alle samarbeidsparter ved Høgskolen i Gjøvik. Instruktørene har nå ansvar for å undervise på de respektive arbeidsplasser.
Klikk her for å lese mer om Alert/ProAct